středa 26. ledna 2011

Ořechový chléb

Už je tomu celkem dávno, co jsem naposledy pekla chléb. I když považuji domácí pekárnu za geniální vynález, znervózňuje mě hranatý tvar výsledného bochníku a nedostatek vložené vlastní síly (a lásky, chcete-li). Proto jsem si chlebík uhnětla sama v ruce a pěkně se s ním popatlala.

Recept jsem měla vyhlídnutý už nějakou dobu u Anne's Food a minulý týden našla jeden den, kdy jsem (mimo jiného) mohla věnovat pořádnému vymazlení vlastního ořechového chleba.

Ořechový chléb (rozpis na 1 bochník)
   
25 g čerstvého droždí
3,5 dl vlažné vody
330 g pšeničné chlebové mouky
60 g žitné mouky
2 lžičky soli
1 lžička chlebového koření
1 lžíce medu
150 g vlašských ořechů

Vzhledem k tomu, že jsem chronický nedodržovač a pozměňovač postupů, jsem nedělala ani tento chleba úplně podle toho, jak to popsala Anne, ale zhruba následovně:

 • Z droždí, medu, lžíce mouky a trošky vlažné vody jsem zadělala kvásek a čekala, až trošku vzejde.
 • Mouky, sůl a chlebové koření jsem smíchala dohromady.
 • Ke směsi jsem přidala kvásek, zamíchala a postupně zapracovávala i zbylou vodu.
 • Hnětla jsem, hnětla několik minut.
 • Nakonec jsem vmíchala lehce podrcené ořechy. (Ve skutečnosti jsem na ně zapomněla a vmíchala je až po prvním kynutí :)
 • Vytvořený bochníček jsem dala do utěrkou vyložené ošatky a utěrkou i přikryla. Ještě jsem ji malinko pocákala vodou, aby těsto neuschlo.

Pak už jsem jen každou cca hodinu až dvě (v závislosti na tom, jak bylo těsto vykynuté, nebo jak jsem si na něj vzpomněla) těsto znovu prohnětla a vrátila zpět do ošatky. Nějaké překládání, co popisuje Anne, jsem ve skutečnosti moc nepochopila :) Celkem jsem bochník přehnětla asi čtyřikrát, ale bylo to tak náhodné, že ani pořádně nevím.
Nakonec jsem těsto vyklopila na plech vyložený pečícím papírem, nechala ještě maličko nakynout, opatlala ještě trochu moukou a šupla do trouby rozpálené na 250°C. Brzy jsem zjistila, že to bylo moc. Podle původního receptu se to při této teplotě mělo péct nějakých 35 minut, ale já asi po deseti, kdy jsem ucítila pálící se pečící papír, stáhla teplotu asi na 200°C a nechala chléb dopéct při téhle teplotě. 


Samozřejmě se mi trošku připálil - ale spíš jen ořechy vykukující z těsta, chléb by famózní i tak. Sice nemám ráda takové ty přehnaně moučné chleby, ale je pravda, že v tomhle případě mouka ochránila chléb před totálním spálením (a neškodilo by oplácat bochník před pečením moukou ještě trochu víc).


Pokud na bochník poklepete zespodu a vydá dutý zvuk, je upečeno. Stačí už nechat vychladnout, ideálně na nějaké mřížce a pak už jen nakrájet, namazat máslem a užívat si křupavosti čerstvého chleba a souladu jednoduchých chutí :)
Já zrovna pěstovala na okně řeřichu nebo něco takového, tak jsem zelené zimní vitamíny nemohla nevyužít.


 MŇAM!

7 komentářů:

 1. Rozhodně vyzkouším, peču taky ořechový, ale dávám ješte rozinky a navíc všechno zoufale od oka, tak jednou zkusím dodržet recept i postup. Dík.

  OdpovědětVymazat
 2. Hm.. Rozinky v chlebu mě moc nelákají, ale třeba se k tomu také jednou dopracuju :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý,vypadá nádherně:) Taky začínám flirtovat s domácím pečením chlebíku:) Ořechový mám na seznamu také :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :). Dneska bych už asi zkusila raději kváskový. Jen, jak jsem psala v nedávném článku o sletu kváskových fanatiků, chleba moc často nejím a kváskový kupuji ve Sklizenu, proto se mi zatím do vlastního pečení moc nechce. Nicméně ořechy v chlebu opravdu doporučuji :).

   Vymazat
 4. Práve sa pečie. Ja som cesto dala vypracovať pekárničke, potom som ho s pridaním ešte trochu múky ručne raz premiesila a dala do ošatky vykysnúť... jaaj a omylom som miesto ražnej/žitnej múky nasypala ovsenú... :-) tak uvidíme výsledok, keďže štyri miesenia určite neboli a ešte aj múky som si poplietla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlebík nemá chybu, aj bez štyroch miesení a s ovsenou múkou namiesto ražnej/žitnej :-) Vďaka za recept... Je super

   Vymazat
  2. Myslím, že ta čtyři hnětení jsou zbytečná. :) Dneska bych ten chleba už dělala taky úplně jinak. A hlavně z kvásku. :)
   Každopádně jsem ráda, že chutná!

   Vymazat

Díky, že čtete můj blog! :)