čtvrtek 3. listopadu 2011

Chuťové kombinace

Lehce se ještě vrátím k dýním. Z dýně jsem přeci vařila už i na blogu - dýňovou polévku! Ale asi to nebylo úplně něco, co bych si ráda zapsala do svého zápisníčku s recepty (mimochodem, jak se vám líbí "americký" způsob schraňování receptů? :)).

Na jeden jediný dýňový recept vzpomínám ráda a to byl dýňovo-zázvorový chlebíček. Určitě jste už slyšeli o cuketové nebo mrkvové buchtě. V zásadě v tom těstu tyhle suroviny nejsou moc cítit, ale těsto zvláční. A stejně tak to umí dýně. A když k ní přidáte perníkové koření a dvakrát větší dávku mletého zázvoru, než je uvedeno v receptu (dýni stačí nastrouhat, nemusíte vyrábět pyré), je to jízda! Fotit se nestihlo, by to příliš dobré :)

Chtěla jsem ale poukázat na něco úplně jiného. Dýni nemusím a třeba jsem zatím jen nenašla jejího dokonalého společníka (zázvor není úplně společník, ale spíš tak trochu vrah ;), ale zato jsem našla pěkné schéma, které postihuje nejběžnější potraviny a jejich kombinace. To kdybyste chtěli vařit a nevěděli, jestli se mrkev hodí k cibuli. Samozřejmě je to spíš taková hříčka, těch kombinací je na světě neuvěřitelná hromada, ale třeba tam někdo najdete inspiraci pro dnešní večeři :)

2 komentáře:

 1. Recepty v kartotéce, to zavání pedantstvím, alespoň z mého pohledu.
  U nás doma přicházíme dýni na chuť, tak po třech letech? Myslím, že jde o zvyk, škrobovitě nasládlá konzistence, není to v naších českých chutích typické?. Dětem to jde ztuha, odmítají spíš z principu, já a muž si už na polévce pochutnáme, dokonce se na ní těšíme. Chlebíček jsem pekla vloni, vynechala jsem všechno koření, až na skořici:
  http://toffo.blog.cz/1010/dynovy-chlebicek-se-skorici-mezi-radky.

  OdpovědětVymazat
 2. S tou kartotékou nesouhlasím - pokud chce mít člověk recepty nějak logicky seřazené a chce je nějakým způsobem schraňovat, tak by tím pádem byl pedantský i můj kroužkový bloček ;)

  Co se týče chuti, tak možná jde o zvyk... Ale proč si zvykat, když to člověku nejede? Resp. nedělala jsem moc průzkumů, k čemu je dýně dobrá, ale kromě toho, že je v podstatě levná a vydrží dlouho, tak se nejedná o žádnou superpotravinu, po které budu hrozně moc zdravá, ne?

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete můj blog! :)