sobota 23. června 2012

Apetit piknik 2012 – resumé

Ačkoliv jsem už nenapsala pozvánku na Apetit piknik, svou cestu jste si tam mnozí našli. A já po čtyřech dnech válení těsta, vykrajování a pečení zkusím shrnout své dojmy. Omluvte kvalitu fotek, je to to jediné, co jsem byla schopná věčně mastnýma rukama pořídit. Třetí den mi už i mýdlo přišlo mastné :).

Proč jsem se na Apetit piknik přihlásila? Věřte, že posledních pár dní nad tím přemýšlím usilovně, přesto mě nenapadá žádná jednoznačná odpověď. Pečením sušenek se nechci živit a zatím ani přivydělávat (v Brně nemám vlastní troubu a trávím tam už tak 99 % svého času). Asi to vzniklo kombinací "stížností", že loni bylo málo slaných produktů, a toho, že jsem se letos v zimě do pečení těhle malých potvor tak trochu zamilovala.


V pondělí večer jsem tedy dojela do své domoviny, v batohu 3,5 kg sýra Gran Moravia, 1,5 kg vlašských ořechů ze Zelňáku, silikonový vál, rádýlko, vykrajovátka, pytlíčky, provázek, možná ještě něco. Na Florenci mě vyzvedl táta a jeli jsme do makra nakoupit plus mínus zbytek. Hned po mém příjezdu se máma jala škvaření sádla :). Začalo to skvěle!


Úterý bylo už ve znamení náročných příprav – strouhání sýra, mletí ořechů, pečení prvního druhu sušenek. Zkrátka jela jsem jak fretka. Když napíšu, že jsem makala dvanáct hodin denně, nepřeháním, možná je to ještě málo. Nohy mě bolely od celodenního stání (holt počítačový člověk se musel zvednout ze židle :). Ve středu jsem znejistěla a začala přemýšlet, do čeho jsem se to vůbec pustila!


Množství těsta, které mi prošlo rukama, které jsem uhňácala, vyválela, vykrájela a pekla ve třech patrech trouby (díky za horkovzdušnou troubu!) mi přišlo neuvěřitelné, členové rodiny se mě začali ptát, co budu dělat, když to neprodám (cha!).


Babička mi pomáhala balit sušenky do sáčků, máma se už poněkolikáté ptala, co když to neprodám. Kdyby jen věděla! Asi mnozí víte sami, jak to dopadlo. Připraveno jsem měla dohromady 172 stogramových balíčků, a 132 zelňáků.


Na místo jsme měli dorazit v osm hodin, ale upřímně jsem moc nepochopila proč. Předpikniková organizace byla ze strany Apetitu bezvadná, včas nám posílali maily se spoustou informací a nemohla jsem si na nic stěžovat. Během samotného pikniku se za mnou stavila nějaká paní se smlouvou, jinak jsem o organizátory nezavadila (nebo o tom aspoň pořádně ani nevím). 
Piknik měl totiž oficiálně začít v 10:00, jenže my měly s babičkou po deváté vybaleno a kolem půl desáté začali chodit lidi a ptát se, jestli si už můžou něco koupit. Samozřejmě by bylo hloupé říkat: "ještě ne, začíná to až v deset." (Ani nevím, jestli to mělo nějaký oficiální začátek.)

V 11:00 (plus mínus) zmizely první dva druhy (z pěti).

V 11:30 bylo vyprodáno. (podobně i na mnoha dalších stáncích)

Je zkrátka nemožné připravit dostatek produktů v domácích podmínkách v jednom až dvou lidech – v rozumném čase. Já mám tu výhodu, že stále ještě studuji a pracuji jen částečně. Mohu si tudíž vzít na týden volno a péct. Přesto mezi prodejci byla i spousta "normálních" lidí, kteří musí chodit do práce a připravovat se na takovouto akci ve volném čase.

Zúčastním se Apetit pikniku příští rok?
Nevím. Krekry jsem ocenila dle výsledku zdejší ankety, kdy většina z vás hlasovala pro 35,- Kč za 100g balíček. Po těch posledních několika dnech si říkám, že je to extrémně přátelská cena (vzhledem k vynaloženému úsilí), i když jsem se původně bála, že by to pro někoho mohlo být i moc. Jsem teď momentálně hodně unavená,

PŘESTO

nechci aby tento příspěvek vyzněl negativně. Dnešní pochvaly, zájem a rychlost vyprodání mě přesvědčily, že těch pár posledních perných dní mělo nějaký smysl. Hrozně mě bavilo se na zákazníky usmívat, předávat balíčky, s kterými jsem se nakonec i tak trochu těžce loučila. Opravdu mě těšilo, že lidi ochutnávkové krekry chválili, protože já už je nemohla po těch dnech pečení skoro ani cítit. Přišlo mi neuvěřitelné, že zákazníci kupovali jak diví, že produkty mé čtyřdenní práce zmizely za dvě hodiny! 

Proto nepopírám, že pokud bude za rok Apetit piknik, zúčastním se znovu. Ale slibovat to nechci.


Děkuji svému příteli za inspiraci a rady, mámě za to, že mě nezabila za bordel v kuchyni a vybitou baterii u jejího auta, kterému jsem dnes po příjezdu nevypnula světla. Děkuji hrozně moc své cool babičce za balení a pomáhání na místě činu. Taky tátovi za odvoz surovin, sousedovi za půjčení trouby na pečení zkušebních várek, různým cizím blogům za zveřejnění receptů, které jsem použila.

Děkuji všem, kteří měli o mé produkty zájem!!

Chutnalo vám něco, co na vás už nezbylo? Je mi to líto. Ale upečte si to! Zvládnete to, je to jednoduché a navíc uděláte něco pro své zdraví (z celodenního válení těsta dosáhnete zpevnění mezilopatkových, prsních, břišních a mezižeberních svalů – nekecám!). Klikněte v pravém sloupci na štítek slané sušenky. (Kdybych na pečení chtěla zbohatnout, tak se o recepty nedělím, ale vzhledem k tomu, že nechci – zatím :) – navedu vás na ně velice ráda.)

Jdu si dát horkou vanu a spát. Děkuji.

6 komentářů:

 1. A taky vím, že jsem si na sebe ušila bič, protože teď vás sem bude chodit hrozně moc, a já ten blog budu muset hrozně pečlivě udržovat :)

  OdpovědětVymazat
 2. Sušenky byly úžasné! To hned na začátek. Já si taky říkala, že by ani moc nevadilo kdyby stály např. 40 Kč ale jsem ráda, že ses zájímala i o mínění lidí kolem ohledně ceny (anketa) :). Koupila jsem sušenky pohankové, protože mě nejvíce zajímaly a taky jsem nechtěla všechno vykupovat aby zbylo také ostatním. Odvedlas úžasnou práci, umím si představit jak tvůj týden před piknikem vypadal takže: bravo! Doufám, že příští rok budeš na pikniku znova klidně i za vyšší cenu sušenek :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc chválím sušenky i úžasný tandem s babičkou, byly jste moc sympatické a těším se zase za rok:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji :) V pátek jsem říkala, že žádné za rok nebude, ale dnes usilovně vymýšlím různá vykrajovací a vyvalovací zlepšovadla, tak uvidíme :))

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem ráda, že jsem nebyla jediná, kdo při přípravách přemýšlel, proč to vlastně dělá. Psalas mi z duše. Ale dneska se mi už taky honí hlavou další nápady. :-)
  Sušenky jsem sice nestihla ochutnat, ale buď to zvládnu příště nebo si je někdy zkusím upéct podle receptu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen doufám, že příště někdo bude kupovat, když teď už může mít každý recept :)))

   Vymazat

Díky, že čtete můj blog! :)